STPS15L25D
STPS15L25D STPS15L25D - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS15L25D
STPS15L25D - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS15L25D In Stock
SeriesSTPS15L25
ProductSchottky Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2
TechnologySi
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr1.3mA @ 25V
Voltage-Forward-Vf-Max-If460mV @ 15A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max25V
Current-Average-Rectified-Io15A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.56 V at 30 A
Ir-Reverse-Current1300 uA
If-Forward-Current15 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage25 V
Ifsm-Forward-Surge-Current250 A
DESCRIPTION
Packaged in TO-220AC or D2PAK, this device is especially intended for use as a Rectifier at the secondary of 3.3V SMPS and DC/DC units.
FEATURES
◾ VERY LOW FORWARD VOLTAGE DROP FOR LESS POWER DISSIPATION AND REDUCED HEATSINK
◾ AVALANCHE CAPABILITY SPECIFIED
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈