LM4040AEM3-2.5
LM4040AEM3-2.5 LM4040AEM3-2.5 - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM4040AEM3-2.5
LM4040AEM3-2.5 - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Manufacturer Part No: LM4040AEM3-2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryVoltage Reference
MfrAnalog Devices Inc./Maxim Integrated
Series*
PackageBulk
Product-StatusActive
General Description
The LM4040 is a precision, two-terminal shunt mode, bandgap voltage reference available in fixed reverse breakdown voltages of 2.048V, 2.500V, 3.000V, 3.3V, 4.096V, and 5.000V. Ideal for space-critical applications, the LM4040 is offered in the subminiature 3-pin SC70 surface-mount package (1.8mm x 1.8mm), 50% smaller than comparable devices in SOT23 surface-mount packages (SOT23 versions are also available).
Benefits and Features
● Ultra-Small 3-Pin SC70 Package
● 0.1% (max) Initial Accuracy
● 100ppm/°C (max) Temperature Coefficient Guaranteed Over -40°C to +125°C Temperature Range
● Wide Operating Current Range: 60μA to 15mA
● Low 28μVRMS Output Noise (10Hz to 10kHz)
● 2.048V, 2.500V, 3.000V, 3.3V, 4.096V, and 5.000V Fixed Reverse-Breakdown Voltages
● No Output Capacitors Required
● Tolerates Capacitive Loads
● AEC-Q100 Qualified - Refer to Ordering Information table for /V parts
Applications
● Portable, Battery-Powered Equipment
● Notebook Computers
● Cell Phones
● Industrial Process Controls
● Automotive
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈