A101J15C0GF5TAA
A101J15C0GF5TAA A101J15C0GF5TAA - Brand New Vishay BC Components Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
A101J15C0GF5TAA
A101J15C0GF5TAA - Brand New Vishay BC Components Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: A101J15C0GF5TAA In Stock
Contact us
ManufacturerVishay BC Components
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesA
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Package-CaseAxial
Capacitance100pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Voltage-Rated50V
Size-Dimension0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±5%
Temperature-CoefficientC0G, NP0
Lead-Style-
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max-
Ratings-
Thickness-Max-
DESCRIPTION
The basic capacitor construction consists of ceramic dielectric materials processed into a tape with a typical thickness range from 0.025 to 0.076 mm. Metal electrode patterns are applied using a thick film screening process. Multiple layers are stacked and laminated in such a manner that electrodes are alternately exposed when the pattern is cut into individual chip capacitors. The capacitors are fired through a high temperature profile to mature the ceramic and metal into a homogeneous unit.
FEATURES
• High capacitance per unit volume
• Low cost.
APPLICATIONS
Applications include timing, coupling/decoupling, signal comparison and biasing.
Mono-axial™ capacitors are suitable for automatic insertion equipment.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈