HCPL-7510-060E
HCPL-7510-060E HCPL-7510-060E - Brand New Broadcom Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
HCPL-7510-060E
HCPL-7510-060E - Brand New Broadcom Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: HCPL-7510-060E In Stock
Contact us
ManufacturerBroadcom
Product CategoryInstrumentation Amplifier
ProductOptically Isolated Amplifiers
PackagingTube
Mounting-StyleThrough Hole
Bandwidth100 KHz
Amplifier-TypeIsolation
Isolation-TypeOptic
Operating-Supply-Current16 mA
Package-CaseDIP-8
Vos-Input-Offset-Voltage- 0.6 mV
Description
The HCPL-7510 isolated linear current sensing IC family is designed for current sensing in low-power electronic motor drives. In a typical implementation, motor current flows through an external resistor and the resulting analog voltage drop is sensed by the HCPL-7510. An output voltage is created on the other side of the HCPL-7510 optical isolation barrier. This single ended output voltage is proportional to the motor current. Since common-mode voltage swings of several hundred volts in tens of nanoseconds are common in modern switching inverter motor drives, the HCPL-7510 was designed to ignore very high common-mode transient slew rates (of at least 10 kV/µs).
Features
• 15 kV/µs common-mode rejection at Vcm = 1000 V
• Compact, auto-insertable 8-pin DIP package
• 60 ppm/°C gain drift vs. temperature
• –0.6 mV input offset voltage
• 8 µV/°C input offset voltage vs. temperature
• 100 kHz bandwidth
• 0.06% nonlinearity, single-ended amplifier output for low power application.
• Advanced sigma-delta (Σ-∆) A/D converter technology
Applications
• Low-power inverter current sensing
• Motor phase and rail current sensing
• Switched mode power supply signal isolation
• General purpose low-power current sensing and monitoring
• General purpose analog signal isolation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈