R8008ANX
R8008ANX R8008ANX - Brand New ROHM Field Effect Tube (MOSFET)
Get Quote
Buy Now
R8008ANX
R8008ANX - Brand New ROHM Field Effect Tube (MOSFET)
Manufacturer Part No: R8008ANX In Stock
Contact us
ManufacturerROHM
Product CategoryFETs - Single
SeriesR8008ANX
PackagingBulk
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-3
TechnologySi
Number-of-Channels1 Channel
ConfigurationSingle
Transistor-Type1 N-Channel
Pd-Power-Dissipation50 W
Fall-Time30 ns
Rise-Time50 ns
Vgs-Gate-Source-Voltage30 V
ID (drain current)8 A
Vds-Drain-Source-Breakdown-Voltage800 V
Rds-On-Drain-Source-Resistance1.03 Ohms
Transistor-PolarityN-Channel
Typical-Turn-Off-Delay-Time85 ns
Turn-On Delay Time32 ns
Qg-Gate-Charge39 nC
DESCRIPTION
• Designed for use in switch mode power supplies and general purpose applications.
FEATURES
• Drain Current –ID= [email protected] TC=25℃
• Drain Source Voltage- : VDSS=800V(Min)
• Static Drain-Source On-Resistance : RDS(on) = 1.03Ω (Max)
• 100% avalanche tested
• Minimum Lot-to-Lot variations for robust device performance and reliable operation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈