MBR3100RLG
MBR3100RLG MBR3100RLG - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
MBR3100RLG
MBR3100RLG - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: MBR3100RLG In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesMBR3100
ProductSchottky Diodes
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Part-AliasesMBR3100G
Unit-Weight0.038801 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseDO-201AA, DO-27, Axial
TechnologySi
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-201AD
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr600μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If790mV @ 3A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io3A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.79 V
Ir-Reverse-Current20000 uA
If-Forward-Current3 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage100 V
Ifsm-Forward-Surge-Current150 A
Product Details
__
Axial Lead Rectifier
Features
• Low Reverse Current
• Low Stored Charge, Majority Carrier Conduction
• Low Power Loss/High Efficiency
• Highly Stable Oxide Passivated Junction
• Guard−ring for Stress Protection
• Low Forward Voltage
• 175°C Operating Junction Temperature
• High Surge Capacity
• Pb−Free Packages are Available*
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈