AV9154-31CS16
AV9154-31CS16 AV9154-31CS16 - Brand New Littelfuse IC Chips
Get Quote
Buy Now
AV9154-31CS16
AV9154-31CS16 - Brand New Littelfuse IC Chips
Manufacturer Part No: AV9154-31CS16 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerLittelfuse
Product CategoryIC Chips
General Description
The 9154A is a 0.8mm version of the industry leading 9154. Like the 9154, the 9154A is a low-cost frequency generator designed for general purpose PC and disk drive applications. However, because the 9154A uses 0.8mm technology and the latest phase-locked loop architecture, it offers performance advantages that enable the device to be sold into Pentium™ systems.
Features
• Compatible with 386, 486 and Pentium CPUs
• 45/55 Duty cycle
• Runs up to 66 MHz at 3.3V
• Single pin can slow clock to 8 MHz (on -42 and -43)
• Single pin can stop the CPU clock glitch-free (on -43)
• Very low jitter, ±250ps for Pentium frequencies
• 1X and 2X CPU clocks skew controlled to ±250ps (-42
only)
• Smooth transitions between all CPU frequencies
• Slow frequency ramp at power-on avoids CPU lock-up
• 16-pin 150-mil skinny SOIC packages
• 0.8µm CMOS technology
Applications
Computer motherboards: The 9154A replaces crystals and
oscillators, saving board space, component cost, part count
and inventory costs. It produces a switchable CPU clock and
up to four fixed clocks to drive floppy disk, communications,
super I/O, Bus, and/or keyboard devices. The small package
and 3.3V operation is perfect for handheld computers.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈