MAX7624EPE+
MAX7624EPE+ MAX7624EPE+ - Brand New Maxim Integrated Digital To Analog Converters (DACs)
Get Quote
Buy Now
MAX7624EPE+
MAX7624EPE+ - Brand New Maxim Integrated Digital To Analog Converters (DACs)
Manufacturer Part No: MAX7624EPE+ In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryDigital to Analog Converters (DAC)
SeriesMAX7624
ProductDigital to Analog Converters
PackagingTube
Package-Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Output-TypeCurrent - Unbuffered
Supplier-Device-Package16-PDIP
Data-InterfaceParallel
Number-of-Bits8 Bits
Voltage-Supply-Analog12 V ~ 15 V
Voltage-Supply-Digital12 V ~ 15 V
ArchitectureR-2R
Reference-TypeExternal
Number-of-D-A-Converters1
Settling-Time350μs
Differential-OutputYes
INL-DNL-LSB±0.5 (Max), ±1 (Max)
Part-#-AliasesMAX7624
Product Details
__
CMOS 8-Bit Buffered Multiplying DACs
Applications
μp Controlled Gain
Function Generators
Bus Structured Instruments
Automatic Test Equipment
Digital Control Systems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈