LP3965ES-2.5
LP3965ES-2.5 LP3965ES-2.5 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP3965ES-2.5
LP3965ES-2.5 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP3965ES-2.5 In Stock
SeriesLP3965
PackagingTube
Unit-Weight0.056128 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-263-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageDDPAK/TO-263-5
Voltage-InputUp to 7V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1.5A
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.38V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min2A
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Input-Voltage-MAX7 V
Output-Current1.5 A
Input-Voltage-MIN2.5 V
Load-Regulation0.04 %
Voltage-Regulation-Accuracy+/- 1.5 %
Ib-Input-Bias-Current4 mA
Dropout-Voltage0.038 V at 150 mA 0.38 V at 1500 mA
Dropout-Voltage-Max0.045 V at 150 mA 0.45 V at 1500 mA
Line-Regulation0.02 %
‹ Ultra-Low-Noise for RF Application
‹ 2.5V- 6V Input Voltage Range
‹ Low Dropout : 200mV @ 300mA
‹ High PSSR:-70dB at 1KHz
‹ < 0.01uA Standby Current When Shutdown
‹ TTL-Logic-Controlled Shutdown Input
‹ Custom Voltage Available
Applications
— PMP/PDA/MP3 players
— Cellular and Mobile phone
— RF Module
— Sensor Module
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈