LPC1768FET100,551
LPC1768FET100,551 LPC1768FET100,551 - Brand New NXP Semiconductors Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
LPC1768FET100,551
LPC1768FET100,551 - Brand New NXP Semiconductors Microcontrollers
Manufacturer Part No: LPC1768FET100,551 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesLPC17xx
PackagingTray Alternate Packaging
Package-Case100-TFBGA
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package100-TFBGA (9x9)
Number-of-I-O70 I/O
Speed100MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M3
RAM-Size64K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I2S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
ConnectivityCAN, Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.4 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size512KB (512K x 8)
Data-ConvertersA/D 8x12b, D/A 1x10b
Oscillator-TypeInternal
Features and benefits
  • ARM Cortex-M3 processor, running at frequencies of up to 100 MHz
    (LPC1768/67/66/65/64/63) or ofup to 120 MHz (LPC1769). A Memory Protection Unit
    (MPU) supporting eight regions is included.
  • ARM Cortex-M3 built-in Nested Vectored Interrupt Controller (NVIC).
  • Up to 512 kB on-chip flash programming memory. Enhanced flash memory accelerator
    enables high-speed 120 MHz operation with zero wait states.
  • On-chip SRAM includes:
  • 32/16 kB of SRAM on the CPU with local code/data bus for high-performance CPU
    access.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈