EL1509CS-T13
EL1509CS-T13 EL1509CS-T13 - Brand New RENESAS Receivers & Transceivers
Get Quote
Buy Now
EL1509CS-T13
EL1509CS-T13 - Brand New RENESAS Receivers & Transceivers
Manufacturer Part No: EL1509CS-T13 In Stock
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
TypeDriver
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply5 V ~ 12 V
Supplier-Device-Package8-SOIC
Protocol-
Data-Rate-
Number-of-Drivers-Receivers2/0
Duplex-
Receiver-Hysteresis-
Product Details
__
The EL1509 is a dual operational amplifier designed for customer premise line driving in DMT ADSL solutions. This device features a high drive capability of 250mA while consuming only 7.1mA of supply current per amplifier and operating from a single 5V to 12V supply. This driver achieves a typical distortion of less than -85dBc, at 150kHz into a 25Ω load. The EL1509 is available in the industry standard 8-pin SO as well as the thermallyenhanced 8-pin DFN package. Both are specified for operation over the full -40°C to +85°C temperature range.
Features
• Drives up to 250mA from a +12V supply
• 20VP-P differential output drive into 100Ω
• -85dBc typical driver output distortion at full output at 150kHz
• Low quiescent current of 7.5mA per amplifier
• Pb-free available
Applications
• ADSL G.lite CO line driving
• ADSL full rate CPE line driving
• G.SHDSL, HDSL2 line driver
• Video distribution amplifier
• Video twisted-pair line driver
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈