PIC12F629-I/MF
PIC12F629-I/MF PIC12F629-I/MF - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC12F629-I/MF
PIC12F629-I/MF - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC12F629-I/MF In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 12F
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.001319 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDFN-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package8-DFN-S (6x5)
Number-of-I-O5 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size128 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size64 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsPOR, WDT
Connectivity-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size1.75KB (1K x 14)
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeRS-232 USB
CorePIC12
Processor-SeriesPIC12F
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Input/output6 I/O
Data-RAM-Size64 B
Data-ROM-Size128 B
Number-of-Timers-Counters1 Timer
Watchdog-TimersWatchdog Timer
ADC-ResolutionNo ADC
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeEEPROM
High Performance RISC CPU:
• Only 35 instructions to learn
- All single cycle instructions except branches
• Operating speed:
- DC - 20 MHz oscillator/clock input
- DC - 200 ns instruction cycle
• Interrupt capability
• 8-level deep hardware stack
• Direct, Indirect, and Relative Addressing modes
Special Microcontroller Features:
• Internal and external oscillator options
- Precision Internal 4 MHz oscillator factory calibrated to ±1%
- External Oscillator support for crystals and resonators
- 5 µs wake-up from SLEEP, 3.0V, typical
• Power saving SLEEP mode
• Wide operating voltage range - 2.0V to 5.5V
• Industrial and Extended temperature range
• Low power Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST)
• Brown-out Detect (BOD)
• Watchdog Timer (WDT) with independent oscillator for reliable operation
• Multiplexed MCLR/Input-pin
• Interrupt-on-pin change
• Individual programmable weak pull-ups
• Programmable code protection
• High Endurance FLASH/EEPROM Cell
- 100,000 write FLASH endurance
- 1,000,000 write EEPROM endurance
- FLASH/Data EEPROM Retention: > 40 years
Low Power Features:
• Standby Current:
- 1 nA @ 2.0V, typical
• Operating Current:
- 8.5 µA @ 32 kHz, 2.0V, typical
- 100 µA @ 1 MHz, 2.0V, typical
• Watchdog Timer Current
- 300 nA @ 2.0V, typical
• Timer1 oscillator current:
- 4 µA @ 32 kHz, 2.0V, typical
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈