RB160L-60TE25
RB160L-60TE25 RB160L-60TE25 - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
RB160L-60TE25
RB160L-60TE25 - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: RB160L-60TE25 In Stock
Contact us
ManufacturerRohm Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AC, SMA
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePMDS
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr1mA @ 60V
Voltage-Forward-Vf-Max-If580mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max60V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range-
Vf-Forward-Voltage0.58 V
Ir-Reverse-Current1 mA
If-Forward-Current1 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage60 V
Ifsm-Forward-Surge-Current30 A
Features
High reliability
Small power mold type
Low VF
Application
General rectification
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈