LT1019IN8-4.5#PBF
Get Quote
Buy Now
LT1019IN8-4.5#PBF
LT1019IN8-4.5#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LT1019IN8-4.5#PBF In Stock
Product CategoryVoltage Reference
Series-
PackagingTube
Package-Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-PDIP
Tolerance±0.2%
Voltage-Input6 V ~ 40 V
Current-Supply1.5mA
Current-Output10mA
Reference-TypeSeries, Shunt
Output Voltage4.5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient20ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz2.5ppmp-p
Noise-10Hz-to-10kHz2.5ppmrms
Current-Cathode800μA
DESCRIPTION
The LT®1019 is a third generation bandgap voltage reference utilizing thin film technology and a greatly improved curvature correction technique. Wafer level trimming of both reference and output voltage combines to produce very low TC and tight initial output voltage tolerance. The LT1019 can both sink and source up to 10mA and can be used in either the series or shunt mode, allowing the reference to operate with positive or negative output voltages without external components. Minimum input/output voltage is less than 1V in the series mode, providing improved tolerance of low line conditions and excellent line regulation.
FEATURES
■ Tight Initial Output Voltage: <0.05%
■ Ultralow Drift: 3ppm/°C Typical
■ Series or Shunt Operation
■ Curvature Corrected
■ Ultrahigh Line Rejection: ≈0.5ppm/V
■ Low Output Impedance: ≈0.02Ω
■ Plug-In Replacement for Present References
■ Available at 2.5V, 4.5V, 5V, and 10V
■ 100% Noise Tested
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈