GSD2004WS-G3-08
Get Quote
Buy Now
GSD2004WS-G3-08
GSD2004WS-G3-08 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: GSD2004WS-G3-08 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-CaseSC-76, SOD-323
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOD-323
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr100nA @ 240V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1V @ 100mA
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max240V
Current-Average-Rectified-Io225mA (DC)
Reverse-Recovery-Time-trr50ns
Capacitance-Vr-F5pF @ 0V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
FEATURES
• Silicon epitaxial planar diode
• Fast switching diode, especially suited for applications requiring high voltage capability
• AEC-Q101 qualified
• Base P/N-G3 - green, commercial grade
• Base P/N-HG3 - green, AEC-Q101 qualified (part number available on request)
• Material categorization: for definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈