ADP2102YCPZ-1.2-R7
ADP2102YCPZ-1.2-R7 ADP2102YCPZ-1.2-R7 - Brand New Analog Devices DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
ADP2102YCPZ-1.2-R7
ADP2102YCPZ-1.2-R7 - Brand New Analog Devices DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: ADP2102YCPZ-1.2-R7 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesADP2102
TypeStep Down
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseLFCSP-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package8-LFCSP-VD (3x3)
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching3MHz
Current-Output600mA
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage1.2V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.7V
Voltage-Input-Max5.5V
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.2 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current600 mA
Switching-Frequency3 MHz
Input-Voltage-MIN2.7 V
Load-Regulation0.5 %
GENERAL DESCRIPTION
The ADP2102 is a synchronous step-down dc-to-dc converter that converts a 2.7 V to 5.5 V unregulated input voltage to a lower regulated output voltage with up to 95% efficiency and 1% accuracy. The low duty cycle capability of the ADP2102 is ideal for USB applications or 5 V systems that power up submicron subvolt processor cores. Its 3 MHz typical operating frequency and excellent transient response allow the use of small, low cost 1 µH inductors and 2.2 µF ceramic capacitors.
FEATURES
Input voltage range: 2.7 V to 5.5 V
600 mA maximum load current
95% efficiency
Low duty cycle operation
Only 3 tiny external ceramic components
3 MHz typical operating frequency
Fixed output voltage of 1.2 V or 1.375 V
Adjustable output voltage up to 3.3 V
0.01 µA shutdown supply current
Automatic power save mode
Internal synchronous rectifier
Internal soft start
Internal compensation
Enable/shutdown logic input
Undervoltage lockout
Current limit protection
Thermal shutdown
Small 8-lead, 3 mm × 3 mm LFCSP
APPLICATIONS
USB powered devices
WLAN and gateways
Point of loads
Processor core power from 5 V
Digital cameras
PDAs and palmtop computers
Portable media players, GPS
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈