AT24C1024C1-10CU-2.7
AT24C1024C1-10CU-2.7 AT24C1024C1-10CU-2.7 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Get Quote
Buy Now
AT24C1024C1-10CU-2.7
AT24C1024C1-10CU-2.7 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Manufacturer Part No: AT24C1024C1-10CU-2.7 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryIC Chips
Description
The AT24C01A/02/04/08/16 provides 1024/2048/4096/8192/16384 bits of serial electrically erasable and programmable read only memory (EEPROM) organized as 128/256/512/1024/2048 words of 8 bits each. The device is optimized for use in many industrial and commercial applications where low power and low voltage operation are essential. The AT24C01A/02/04/08/16 is available in space saving 8-pin PDIP, (AT24C01A/02/04/08/16), 8-Pin MSOP (AT24001A/02), 8-Pin TSSOP (AT24C01A/02/04/08/16), and 8-Pin and 14-Pin JEDEC SOIC (AT24C01A/02/04/08/16) packages and is accessed via a 2-wire serial interface. In addition, the entire family is available in 5.0V (4.5V to 5.5V), 2.7V (2.7V to 5.5V), 2.5V (2.5V to 5.5V) and 1.8V (1.8V to 5.5V) versions.
Features
• Low-Voltage and Standard-Voltage Operation
– 5.0 (VCC = 4.5V to 5.5V)
– 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V)
– 2.5 (VCC = 2.5V to 5.5V)
– 1.8 (VCC = 1.8V to 5.5V)
• Internally Organized 128 x 8 (1K), 256 x 8 (2K), 512 x 8 (4K),
1024 x 8 (8K) or 2048 x 8 (16K)
• 2-Wire Serial Interface
• Schmitt Trigger, Filtered Inputs for Noise Suppression
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 100 kHz (1.8V, 2.5V, 2.7V) and 400 kHz (5V) Compatibility
• Write Protect Pin for Hardware Data Protection
• 8-Byte Page (1K, 2K), 16-Byte Page (4K, 8K, 16K) Write Modes
• Partial Page Writes Are Allowed
• Self-Timed Write Cycle (10 ms max)
• High Reliability
– Endurance: 1 Million Write Cycles
– Data Retention: 100 Years
– ESD Protection: >3000V
• Automotive Grade and Extended Temperature Devices Available
• 8-Pin and 14-Pin JEDEC SOIC, 8-Pin PDIP, 8-Pin MSOP, and 8-Pin TSSOP Packages
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈