ADC102S051CIMM
ADC102S051CIMM ADC102S051CIMM - Brand New Texas Instruments Analog To Digital Converters (ADCs)
Get Quote
Buy Now
ADC102S051CIMM
ADC102S051CIMM - Brand New Texas Instruments Analog To Digital Converters (ADCs)
Manufacturer Part No: ADC102S051CIMM In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryAnalog to Digital Converters (ADC)
Series-
Packaging
Package-Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Input-TypeSingle Ended
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Features-
Supplier-Device-Package8-VSSOP
Sampling-Rate-Per-Second500k
Data-InterfaceSPI, DSP
Number-of-Bits10 Bits
Voltage-Supply-Analog2.7 V ~ 5.25 V
Voltage-Supply-Digital2.7 V ~ 5.25 V
ConfigurationMUX-S/H-ADC
ArchitectureSAR
Number-of-Inputs2 Inputs
Reference-TypeSupply
Ratio-S-H:ADC1:01
Number-of-A-D-Converters1
Product Details
__
1W, Miniature SIP, Single & Dual Output DC/DC Converters
**MPS Industries ADC100 1W DC/DCs are specially designed to provide the
optimum cost/ benefit power solution in a miniature SIP package.**
The series consists of 33 models with input voltages of 5V, 12V, 15V and 24VDC which offers standard output voltages of 3.3V, 5V, 9V, 12V, 15V, ±5V, ±9V, ±12V and ±15VDC for a wide choice.
Key Features
• Efficiency up to 81%
• 1000VDC Isolation
• MTBF > 2,000,000 Hours
• Low Cost
• Input 5, 12, 15 and 24VDC
• Output 3.3, 5, 9, 12, 15, ±5, ±9, ±12 and ±15VDC
• Temperature Performance -40°C to +85°C
• UL 94V-0 Package Material
• Internal SMD Construction
• Industry Standard Pinout
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈