W972GG6JB-18
W972GG6JB-18 W972GG6JB-18 - Brand New Winbond Electronics Memory
Get Quote
Buy Now
W972GG6JB-18
W972GG6JB-18 - Brand New Winbond Electronics Memory
Manufacturer Part No: W972GG6JB-18 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerWinbond Electronics
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case84-TFBGA
Operating-Temperature0°C ~ 85°C (TC)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Supplier-Device-Package84-WBGA (11x13)
Memory Capacity2G (128M x 16)
Memory-TypeDDR2 SDRAM
Speed1.875ns
Format-MemoryRAM
GENERAL DESCRIPTION
FEATURES
• Power Supply: VDD, VDDQ = 1.8 V ± 0.1 V
• Double Data Rate architecture: two data transfers per clock cycle
• CAS Latency: 3, 4, 5, 6 and 7
• Burst Length: 4 and 8
• Bi-directional, differential data strobes (DQS and DQS ) are transmitted / received with data
• Edge-aligned with Read data and center-aligned with Write data
• DLL aligns DQ and DQS transitions with clock
• Differential clock inputs (CLK and CLK )
• Data masks (DM) for write data
• Commands entered on each positive CLK edge, data and data mask are referenced to both edges of DQS
• Posted CAS programmable additive latency supported to make command and data bus efficiency
• Read Latency = Additive Latency plus CAS Latency (RL = AL + CL)
• Off-Chip-Driver impedance adjustment (OCD) and On-Die-Termination (ODT) for better signal quality
• Auto-precharge operation for read and write bursts
• Auto Refresh and Self Refresh modes
• Precharged Power Down and Active Power Down
• Write Data Mask
• Write Latency = Read Latency - 1 (WL = RL - 1)
• Interface: SSTL_18
• Packaged in WBGA 84 Ball (11x13 mm2), using Lead free materials with RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈