NCP500SN33T1
NCP500SN33T1 NCP500SN33T1 - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCP500SN33T1
NCP500SN33T1 - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCP500SN33T1 In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Package-CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package5-TSOP
Voltage-InputUp to 6V
Current-Output150mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.15V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Product Details
__
150 mA CMOS Low Noise Low-Dropout Voltage Regulator
**The NCP500 series of fixed output low dropout linear regulators are
The NCP500 has been designed to be used with low cost ceramic capacitors and requires a minimum output capacitor of 1.0 μF.
Features
• Ultra−Low Dropout Voltage of 170 mV at 150 mA
• Fast Enable Turn−On Time of 20 μsec
• Wide Operating Voltage Range of 1.8 V to 6.0 V
• Excellent Line and Load Regulation
• High Accuracy Output Voltage of 2.5%
• Enable Can Be Driven Directly by 1.0 V Logic
• Typical RMS Noise Voltage 50 V with No Bypass Capacitor
(BW = 10 Hz to 100 kHz)
• Very Small QFN 2x2 Package
• Pb−Free Package May be Available.* The G−Suffix Denotes a
Pb−Free Lead Finish
Typical Applications
• Noise Sensitive Circuits − VCO’s, RF Stages, etc.
• SMPS Post−Regulation
• Hand−Held Instrumentation
• Camcorders and Cameras
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈