IHLP4040DZER100M11
IHLP4040DZER100M11 IHLP4040DZER100M11 - Brand New VISHAY Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
IHLP4040DZER100M11
IHLP4040DZER100M11 - Brand New VISHAY Fixed Inductors
Manufacturer Part No: IHLP4040DZER100M11 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerVISHAY
Product CategoryFixed Inductors
SeriesIHLP-4040DZ-11
ProductPower Inductors
TypeMolded
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating7.5A
Termination-StyleSMD/SMT
QualificationAEC-Q200
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height4 mm
Length10.92 mm
Width10.3 mm
Package-Case4040
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.430" L x 0.405" W (10.92mm x 10.30mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.157" (4.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency10μH
DC resistance (DCR)30.5 mOhm Max
Core Materials-
Current-Saturation7.1A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current7.1 A
Maximum-DC-Resistance30.5 mOhms
Self-Resonant-Frequency1 MHz
FEATURES
• Shielded construction
• Frequency range up to 1.0 MHz
• Lowest DCR/μH, in this package size
• Handles high transient current spikes without
saturation
• Ultra low buzz noise, due to composite
construction
• Excellent temperature stability for inductance and
saturation
• IHLP design. PATENT(S): www.vishay.com/patents
• Material categorization: for definitions of compliance
please see www.vishay.com/doc?99912
APPLICATIONS
• PDA/notebook/desktop/server applications
• High current POL converters
• Low profile, high current power supplies
• Battery powered devices
• DC/DC converters in distributed power systems
• DC/DC converter for Field Programmable Gate Array (FPGA)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈