ADP2107ACPZ-1.2-R7
ADP2107ACPZ-1.2-R7 ADP2107ACPZ-1.2-R7 - Brand New Analog Devices DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
ADP2107ACPZ-1.2-R7
ADP2107ACPZ-1.2-R7 - Brand New Analog Devices DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: ADP2107ACPZ-1.2-R7 In Stock
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesADP2107
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseLFCSP-16
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package16-LFCSP-VQ (4x4)
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching1.2MHz
Current-Output2A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage1.2V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.7V
Voltage-Input-Max5.5V
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.2 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current2 A
Switching-Frequency1.2 MHz
Input-Voltage-MIN2.7 V
Load-Regulation0.6 %/A