LM4041A12IDBZRG4
LM4041A12IDBZRG4 LM4041A12IDBZRG4 - Brand New Texas Instruments Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM4041A12IDBZRG4
LM4041A12IDBZRG4 - Brand New Texas Instruments Voltage References
Manufacturer Part No: LM4041A12IDBZRG4 In Stock
Product CategoryVoltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Tolerance±0.1%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output12mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage1.225V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient100ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz20μVrms
Current-Cathode80μA
General Description
Ideal for space critical applications, the LM4040 and LM4041 precision voltage references are available in the subminiature (3mm × 1.3mm) SOT-23 surface- mount package.
The LM4040 is the available in fixed reverse breakdown voltages of 2.500V, 4.096V and 5.000V. The LM4041 is available with a fixed 1.225V or an adjustable reverse break down voltage.
The minimum operating current ranges from 60µA for the LM4041-1.2 to 74µA for the LM4040-5.0. LM4040 versions have a maximum operating current of 15mA. LM4041 versions have a maximum operating current of 12mA.
Features
• Small SOT-23 package
• No output capacitor required
• Tolerates capacitive loads
• Fixed reverse breakdown voltages of 1.225, 2.500V, 4.096V and 5.000V
• Adjustable reverse breakdown version
• Contact Micrel for parts with extended temperature range.
Key Specifications
• Output voltage tolerance (A grade, 25°C) .. ±0.1% (max)
• Low output noise (10Hz to 100Hz)
LM4040 ................................................ 35µVRMS (typ)
LM4041 ................................................ 20µVRMS (typ)
• Wide operating current range
LM4040 ................................................ 60µA to 15mA
LM4041 ................................................ 60µA to 12mA
• Industrial temperature range .................. –40°C to +85°C
• Low temperature coefficient ................ 100ppm/°C (max)
• Data Acquisition Systems
• Instrumentation
• Process Control
• Energy Management
• Product Testing
• Automotive Electronics
• Precision Audio Components
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈