L78S24CV
L78S24CV L78S24CV - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
L78S24CV
L78S24CV - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: L78S24CV In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesL78S24C
PackagingTube
Unit-Weight0.081130 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220
Operating-Temperature0°C ~ 150°C
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageTO-220AB
Voltage-InputUp to 40V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output2A
Voltage-Output24V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range0 C
PolarityPositive
Output-Voltage24 V
Input-Voltage-MAX40 V
Output-Current2 A
Input-Voltage-MIN27 V
Load-Regulation480 mV
Line-Regulation480 mV
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)48 dB
DESCRIPTION
The L78S00 series of three-terminal positive regulators is available in TO-220 and TO-3 packages and with several fixed output voltages, making it useful in a wide range of applications. These regulators can provide local on-card regulation, eliminating the distribution problems associated with single point regulation. Each type employs internal current limiting, thermal shut-down and safe area protection, making it essentially indestructible. If adequate heat sinking is provided, they can deliver over 2A output current. Although designed primarily as fixed voltage regulators, these devices can be used with external components to obtain adjustable voltages and currents.
■ OUTPUT CURRENT TO 2A
■ OUTPUT VOLTAGES OF 5 ; 7.5; 9 ; 10 ; 12 ; 15 ; 18 ; 24V
■ THERMAL OVERLOAD PROTECTION
■ SHORT CIRCUIT PROTECTION
■ OUTPUT TRANSISTOR SOA PROTECTION
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈