SN74ABT16640DLR
SN74ABT16640DLR SN74ABT16640DLR - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
SN74ABT16640DLR
SN74ABT16640DLR - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: SN74ABT16640DLR In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ABT
ProductStandard Transceiver
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.021175 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOP-48
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-Type3-State
FunctionDepending on the logic level
Number-of-Channels16 Channels
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package48-SSOP
Number-of-Circuits2 Circuits
Number-of-Elements2 Elements
Current-Output-High-Low32mA, 64mA
Logic-TypeTransceiver, Inverting
Number-of-Bits-per-Element8
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
PolarityInverting
Supply-Current-Max32 mA
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
Logic-FamilyABT
Propagation Delay4.3 ns
Output-LevelTTL
Input-LevelTTL
High-Level-Output-Current- 32 mA
Low-Level-Output-Current64 mA
General Description
Features
■ Wide supply voltage range: 3.0V to 15V
■ High noise immunity: 0.45 VDD(typ.)
■ Low power TTL compatibility: Fan out of 2 driving 74L or 1 driving 74LS
Applications
• AND-OR select gating
• Shift-right/shift-left registers
• True/complement selection
• AND/OR/EXCLUSIVE-OR selection
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈