DR125-1R5-R
DR125-1R5-R DR125-1R5-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
DR125-1R5-R
DR125-1R5-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Manufacturer Part No: DR125-1R5-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryFixed Inductors
SeriesDR
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.144000 oz
Current-Rating13.8A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 125 C
Height6 mm
Length12.5 mm
Width12.5 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.236" (6.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency1.5μH
DC resistance (DCR)2.9 mOhm
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation18.3A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current18.3 A
Maximum-DC-Resistance2.9 mOhms
Core-MaterialFerrite
Description
•125°C maximum total operating temperature
•Four sizes of shielded drum core inductors
•Inductance range from 0.33µH to 1000µH
•Current range up to 56 amps peak
•Magnetic shielding
•Secure mounting
•Ferrite core material
Applications
•Computer, DVD players, and portable power devices
•LCD panels
•DC-DC converters
•Buck, boost, forward, and resonant converters
•Noise filtering and filter chokes
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈