LT1790ACS6-1.25#TRMPBF
Get Quote
Buy Now
LT1790ACS6-1.25#TRMPBF
LT1790ACS6-1.25#TRMPBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LT1790ACS6-1.25#TRMPBF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryVoltage Reference
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageTSOT-23-6
Tolerance±0.05%
Voltage-Input2.6 V ~ 18 V
Current-Supply75μA
Current-Output5mA
Reference-TypeSeries
Output Voltage1.25V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient10ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz10μVp-p
Noise-10Hz-to-10kHz14μVrms
Current-Cathode-
DESCRIPTION
FEATURES
■ High Accuracy:
A Grade—0.05% Max
B Grade—0.1% Max
■ Low Drift:
A Grade—10ppm/°C Max
B Grade—25ppm/°C Max
■ Low Profile (1mm) ThinSOTTM Package
■ Low Supply Current: 60µA Max
■ Sinks and Sources Current
■ Low Dropout Voltage
■ Guaranteed Operational –40°C to 125°C
■ Wide Supply Range to 18V
■ Available Output Voltage Options: 1.25V, 2.048V, 2.5V, 3V, 3.3V, 4.096V and 5V
APPLICATIONS
■ Handheld Instruments
■ Negative Voltage References
■ Industrial Control Systems
■ Data Acquisition Systems
■ Battery-Operated Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈