SST25VF020B-80-4C-SAE-T
SST25VF020B-80-4C-SAE-T SST25VF020B-80-4C-SAE-T - Brand New Microchip Technology Memory
Get Quote
Buy Now
SST25VF020B-80-4C-SAE-T
SST25VF020B-80-4C-SAE-T - Brand New Microchip Technology Memory
Manufacturer Part No: SST25VF020B-80-4C-SAE-T In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMemory ICs
SeriesSST25
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range0 C to + 70 C
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceSPI Serial
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V
Memory-TypeFLASH
Speed80MHz
Interface-TypeSPI
Organization256 k x 8
Supply-Current-Max25 mA
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency80 MHz
FEATURES:
• Single Voltage Read and Write Operations
– 2.7-3.6V
• Serial Interface Architecture
– SPI Compatible: Mode 0 and Mode 3
• High Speed Clock Frequency
– Up to 80 MHz
• Low Power Consumption:
– Active Read Current: 10 mA (typical)
– Standby Current: 5 µA (typical)
– Uniform 32 KByte overlay blocks
– Uniform 64 KByte overlay blocks
• Fast Erase and Byte-Program:
– Chip-Erase Time: 35 ms (typical)
– Sector-/Block-Erase Time: 18 ms (typical)
– Byte-Program Time: 7 µs (typical)
• End-of-Write Detection
– Software polling the BUSY bit in Status Register
– Busy Status readout on SO pin in AAI Mode
• Hold Pin (HOLD#)
– Suspends a serial sequence to the memory
without deselecting the device
• Temperature Range
– Commercial: 0°C to +70°C
– Industrial: -40°C to +85°C
• Packages Available
– 8-lead SOIC (150 mils)
– 8-contact WSON (6mm x 5mm)
• All non-Pb (lead-free) devices are RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈