REG102GA-3.3
REG102GA-3.3 REG102GA-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
REG102GA-3.3
REG102GA-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: REG102GA-3.3 In Stock
SeriesREG102-33
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.004265 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-223-6
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-223-6
Voltage-InputUp to 10V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output250mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.15V @ 250mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min340mA
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX10 V
Output-Current250 mA
Input-Voltage-MIN+ 1.8 V
Voltage-Regulation-Accuracy1.5 %
Ib-Input-Bias-Current400 uA
Reference-Voltage1.26 V
Dropout-Voltage0.004 V at 5 mA
Dropout-Voltage-Max10 mV at 5 mA
Description
Features
• TTL-232RG generic converter cable provides a
USB to TTL Serial interface with various logic
levels.
• On board FT232RQ provides single chip USB to
asynchronous serial data transfer interface.
• Entire USB protocol handled by the electronics
in the cable USB.
• Connect directly to a microcontroller UART or
I/O pins.
• UART interface support for 7 or 8 data bits, 1
or 2 stop bits and odd / even / mark / space /
no parity.
• Fully assisted hardware (RTS#/CTS#) or X-On
/ X-Off software handshaking.
• Data transfer rates from 300 baud to 3 Mbaud
at TTL levels.
• Internal EEPROM with user writeable area.
• Wide range of output drive voltages 1.8V to
5.0V safe TTL inputs makes the TTL-232RG
easy to interface to 5.0V MCU’s.
• FTDI’s royalty-free VCP allow for
communication as a standard emulated COM
port and D2XX ‘direct’ drivers provide DLL
application programming interface.
• Support for FT232R FTDIChip-ID™ feature for
improved security.
• Voltage output power allows external logic to
be powered from the USB port.
• Cable can be used to accept IO voltage from
application interface logic allowing users to
supply IO voltage levels.
• 6 way outputs provide Tx, Rx, RTS#, CTS#,
VCC and GND.
• Low USB bandwidth consumption.
• UHCI / OHCI / EHCI host controller compatible.
• USB 2.0 (12Mb/s) Full Speed compatible.
• -40°C to +85°C operating temperature range.
• Cable length is 1.80m (6 feet).
• FCC and CE compliant.
• Custom versions also available (subject to
MOQ).
Typical Applications
• USB to Serial TTL Level Converter
• Upgrading Legacy Peripherals to USB
• Interface Microcontroller UART or I/O to USB
• Interface FPGA / PLD to USB
• Interface to FTDI VDRIVE2 or VMUSIC2
modules.
• Interface USB to none-standard (application
dependant) logic levels.
• Replace MAX232 type level shifters allowing for
direct connection of products to PC via USB
• USB Instrumentation PC interface
• USB Industrial Control
• USB Software / Hardware Encryption Dongles
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈