EPM3256ATC-144-10N
Get Quote
Buy Now
EPM3256ATC-144-10N
EPM3256ATC-144-10N - Brand New Intel / Altera Programmable Logic Device (CPLDs/FPGAs)
Manufacturer Part No: EPM3256ATC-144-10N In Stock
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryCPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
General Description
MAX 3000A devices are low–cost, high–performance devices based on the Altera MAX architecture. Fabricatedwith advanced CMOS technology, the EEPROM–based MAX 3000A devices operate with a 3.3-V supply voltage and provide 600 to 10,000 usable gates, ISP, pin-to-pin delays as fast as 4.5 ns, and counter speeds of up to 227.3 MHz. MAX 3000A devices in the –4, –5, –6, –7, and –10 speed grades are compatible with the timing requirements of the PCI Special Interest Group (PCI SIG) PCI Local Bus Specification, Revision 2.2. See Table 2.
Features...
■ High–performance, low–cost CMOS EEPROM–based programmable logic devices (PLDs) built on a MAX®
architecture (see Table 1)
– ISP circuitry compliant with IEEE Std. 1532
■ Built–in boundary-scan test (BST) circuitry compliant with IEEE Std. 1149.1-1990
■ Enhanced ISP features:
– Enhanced ISP algorithm for faster programming
– ISP_Done bit to ensure complete programming
– Pull-up resistor on I/O pinsduring in–system programming
■ High–density PLDs ranging from 600 to 10,000 usable gates
■ 4.5–ns pin–to–pin logic delays with counter frequencies of up to 227.3 MHz
■ MultiVolt TM I/O interface enabling the device core to run at 3.3 V, while I/O pins are compatible with 5.0–V, 3.3–V, and 2.5–V logic levels
■ Pin counts ranging from 44 to 256 in a variety of thin quad flat pack (TQFP), plastic quad flat pack (PQFP), plastic J–lead chip carrier (PLCC), and FineLine BGA TM packages
■ Hot–socketing support
■ Industrial temperature range
■ PCI compatible
■ Bus–friendly architecture including programmable slew–rate control
■ Open–drain output option
■ Programmable macrocell flipflops with individual clear, preset, clock, and clock enable controls
■ Programmable power–saving mode for a power reduction of over 50%in each macrocell
■ Configurable expander product–term distribution, allowing up to 32 product terms per macrocell
■ Programmable security bit for protection of proprietary designs
■ Enhanced architectural features, including:
– 6 or 10 pin– or logic–driven output enable signals
– Two global clock signals with optional inversion
– Enhanced interconnect resources for improved routability
– Programmable output slew–rate control
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈