LT550L25
LT550L25 LT550L25 - Brand New Analog Devices / Linear Technology IC Chips
Get Quote
Buy Now
LT550L25
LT550L25 - Brand New Analog Devices / Linear Technology IC Chips
Manufacturer Part No: LT550L25 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The LT®5500 is a receiver front end IC designed for low voltage operation. The chip contains a low noise amplifier (LNA), a Mixer and an LO buffer. The IC is designed to operate over a power supply voltage range from 1.8V to 5.25V.
FEATURES
■ 1.8V to 5.25V Supply
■ Dual LNA Gain Setting: +13.5dB/–14dB at 2.5GHz
■ Double-Balanced Mixer
■ Internal LO Buffer
■ LNA Input Internally Matched
■ Low Supply Current: 23mA
■ Low Shutdown Current: 2µA
■ 24-Lead Narrow SSOP Package
APPLICATIONS
■ IEEE 802.11 and 802.11b DSSS and FHSS
■ High Speed Wireless LAN
■ Wireless Local Loop
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈