LT1021DCN8-10
LT1021DCN8-10 LT1021DCN8-10 - Brand New Linear Technology Voltage References
Get Quote
Buy Now
LT1021DCN8-10
LT1021DCN8-10 - Brand New Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LT1021DCN8-10 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryVoltage Reference
DESCRIPTION
The LT®1021 is a precision reference with ultralow drift and noise, extremely good long term stability and almost total immunity to input voltage variations. The reference output will both source and sink up to 10mA. Three voltages are available: 5V, 7V and 10V. The 7V and 10V units can be used as shunt regulators (two-terminal zeners) with the same precision characteristics as the three terminal connection. Special care has been taken to minimize thermal regulation effects and temperature induced hysteresis.
FEATURES
■ Ultralow Drift: 5ppm/°C Max Slope
■ Trimmed Output Voltage
■ Operates in Series or Shunt Mode
■ Output Sinks and Sources in Series Mode
■ Very Low Noise: <1ppm P-P (0.1Hz to 10Hz)
■ >100dB Ripple Rejection
■ Minimum Input/Output Differential of 1V
■ 100% Noise Tested
APPLICATIONS
■ A/D and D/A Converters
■ Precision Regulators
■ Digital Voltmeters
■ Inertial Navigation Systems
■ Precision Scales
■ Portable Reference Standard
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈