ZHCS400TC
ZHCS400TC ZHCS400TC - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
ZHCS400TC
ZHCS400TC - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: ZHCS400TC In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesZHCS40
ProductSchottky Diodes
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.000173 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSC-76, SOD-323
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOD-323
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr40μA @ 30V
Voltage-Forward-Vf-Max-If500mV @ 400mA
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io400mA (DC)
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F20pF @ 25V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage1.05 V at 1.5 A
Ir-Reverse-Current40 uA at 30 V
If-Forward-Current1 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage40 V
Ifsm-Forward-Surge-Current6.75 A
Description and Applications
• DC – DC Converters
• Mobile Telecomms
• PCMCIA
Features and Benefits
• Low VF
• High Current Capability (IF = 0.40A)
• Miniature Surface Mount Package
• Low VF, fast switching Schottky
• Package thermally rated to 150°C
• Qualified to AEC-Q101 Standards for High Reliability
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈