FH33-14S-0.5SH(10)
FH33-14S-0.5SH(10) FH33-14S-0.5SH(10) - Brand New Hirose FFC/FPC Connectors
Get Quote
Buy Now
FH33-14S-0.5SH(10)
FH33-14S-0.5SH(10) - Brand New Hirose FFC/FPC Connectors
Manufacturer Part No: FH33-14S-0.5SH(10) In Stock
MOQ: 1pcs
Category: FFC/FPC Connectors
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryFPC/FFC Connectors
SeriesFH33
ProductBoard Mount
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating500 mA
Termination-StyleSMD
Voltage-Rating50V
TerminationSolder
Operating-Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Height-Above-Board0.047" (1.20mm)
Electrical contact materialsPhosphor Bronze
Contact-FinishGold
Number-of-Positions14 Positions
Pitch0.020" (0.50mm)
Housing-MaterialPolyamide (PA), Nylon
Flat-Flex-TypeFFC, FPC
FFC-FCB-Thickness0.30mm
Locking-FeatureFlip Lock
Material-Flammability-RatingUL94 V-0
Connector-Contact-TypeContacts, Bottom
Cable-End-TypeTapered
Actuator-MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact-PlatingGold
Mounting-AngleRight
Actuation-TypeZIF
■Features
1. Low-profile, small PCB mounting area
Narrow width of only 2.5 mm reduced the board footprint by approximately 17% to 57%, as compared to several similar FH Series HRS connectors.
2. Various contact pitch (0.4mm, 0.5mm, 1mm pitch) available
In addition to standard 0.5mm pitch, 0.4mm pitch, 1mm pitch also available.
3. Increased FPC/FFC retention force
-In the horizontal direction: Approximately 2.0 times (compared to 0.5mm pitch FH12 series.)
-In the vertical direction: Approximately 1.7 times (compared to 0.5mm pitch FH19 series.)
4. Conductive traces on the PCB can run under the connector
No exposed contacts on the bottom of the connector.
5. One finger operation of the actuator
6. Easy FPC insertion and reliable electrical connection
7. Accepts standard FPC thickness
0.3mm thick standard Flexible Printed Circuit (FPC) and Flexible Flat Cable (FFC) can be used.
8. Board placement with automatic equipment
9. Halogen-free(FH33J Series)
As defined by IEC61249-2-21
Br-900ppm maximum, Cl-900ppm maximum, Cl + Br combined-1,500ppm maximum
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈