SG2011-3.3XK3L
SG2011-3.3XK3L SG2011-3.3XK3L - Brand New SGM IC Chips
Get Quote
Buy Now
SG2011-3.3XK3L
SG2011-3.3XK3L - Brand New SGM IC Chips
Manufacturer Part No: SG2011-3.3XK3L In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSGM
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The SG2011 low-power, low-dropout, CMOS linear voltage regulators operate from a 2.5V to 5.5V input and deliver up to 300mA. They are perfect choice for low voltage, low power applications. An ultra low ground current (110µA at 300mA output) makes them attractive for battery operated power systems. The SG2011 series also offer ultra low dropout voltage (210mV at 300mA output) to prolong battery life in portable electronics.
FEATURES
- Ultra-Low Dropout Voltage: 210mV at 300mA output
- Low 80µA No-Load Supply Current
- Low 110µA Operating Supply Current at 300mA Output
- Thermal-Overload Protection
- Output Current Limit
- Preset Output Voltages (±1.8% Accuracy)
- Output Voltage: Available in Fixed Outputs of 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.0V, 3.3V, and 3.6V
APPLICATIONS
Cellular Telephones
Digital Cameras
MP3、 MP4
USB 2.0
Modems
PC Cameras
Hand-Held Instruments
Electronic Dictionarys
Portable/Battery-Powered Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈