RFD16N03LSM9A
RFD16N03LSM9A RFD16N03LSM9A - Brand New RENESAS IC Chips
Get Quote
Buy Now
RFD16N03LSM9A
RFD16N03LSM9A - Brand New RENESAS IC Chips
Manufacturer Part No: RFD16N03LSM9A In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryIC Chips
MfrHarris Corporation
Series*
PackageBulk
Product-StatusActive
Product Details
__
These are N-Channel power MOSFETs manufactured using the MegaFET process. This process, which uses feature sizes approaching those of LSI circuits, gives optimum utilization of silicon, resulting in outstanding performance. They were designed for use in applications such as switching regulators, switching converters, motor drivers and relay drivers. This performance is accomplished through a special gate oxide design which provides full rated conductance at gate bias in the 3V to 5V range, thereby facilitating true on-off power control directly from logic level (5V) integrated circuits.
Features
• 16A, 30V
• rDS(ON) = 0.025Ω
• Temperature Compensating PSPICE™ Model
• Can be Driven Directly from CMOS, NMOS, and TTL Circuits
• Peak Current vs Pulse Width Curve
• UIS Rating Curve
• 175°C Operating Temperature
• Related Literature
- TB334 “Guidelines for Soldering Surface Mount Components to PC Boards”
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈