KR-5R5H104-R
KR-5R5H104-R KR-5R5H104-R - Brand New EATON Electric Double Layer Capacitors
Get Quote
Buy Now
KR-5R5H104-R
KR-5R5H104-R - Brand New EATON Electric Double Layer Capacitors
Manufacturer Part No: KR-5R5H104-R In Stock
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryElectric Double Layer Capacitors
SeriesPowerStor KR
ProductSupercapacitors
PackagingBulk
Unit-Weight0.048000 oz
Termination-StyleRadial
Voltage-Rating5.5 VDC
Operating-Temperature-Range- 25 C to + 70 C
Height5 mm
Length5 mm
Package-CaseAxial, Can - Horizontal
Capacitance100mF
TerminationThrough Hole
Operating-Temperature-25°C ~ 70°C
Mounting-TypeThrough Hole
Voltage-Rated5.5V
Size-Dimension0.453" Dia (11.50mm)
Tolerance-20%, +80%
Lead-Spacing0.394" (10.00mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance75 Ohm @ 1kHz
Lifetime-Temp#1000 Hrs @ 70°C
Height-Seated-Max0.197" (5.00mm)
OrientationHorizontal
Diameter11.5 mm
Voltage-Rating-DC5.5 VDC
Lead-Diameter0.2 mm
ESR75 Ohms
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈