SMT10E-05W3V3J
SMT10E-05W3V3J SMT10E-05W3V3J - Brand New Artesyn Embedded Technologies DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
SMT10E-05W3V3J
SMT10E-05W3V3J - Brand New Artesyn Embedded Technologies DC-DC Converters
Manufacturer Part No: SMT10E-05W3V3J In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerArtesyn Embedded Technologies
Product CategoryDC DC Converters
SeriesSMT10E
ProductNon-Isolated / POL
TypeNon-Isolated PoL Module
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 100 C
Height0.323 in
Length1.3 in
Width0.53 in
Package-Case6-SMD Module
Operating-Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeSingle
FeaturesRemote On/Off, OTP, SCP
Size-Dimension1.30" L x 0.53" W x 0.32" H (33.0mm x 13.5mm x 8.2mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max10A
Voltage-Input-Min3V
Voltage-Input-Max5.5V
Voltage-Isolation-
Output-Power36.3 W
Voltage-Output-13.3V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.96
Power-Watts-Manufacture-Series36.3W
Dimensions1.3 in x 0.53 in x 0.323 in
Input-Voltage3 V to 5.5 V
Output-Voltage-Channel-10.8 V to 3.63 V
Output-Current-Channel-110 A
Package-Case-Size1.3 in x 0.53 in x 0.323 in
Product Details
__
The SMT10E Series are non-isolated dcdc converters packaged in a single-in- line footprint giving designers a cost effective solution for conversion from either a 5 V or 3.3 V input to output voltages of 3.3 Vdc to 0.8 Vdc. The SIL10E offers both fixed outputs and wide a output trim range, which allows maximum design flexibility and a pathway for future upgrades. Local voltage conversion by the SMT10E Series from existing 5 V or 3.3 V system voltages eliminates the need for redesign of existing power architectures when voltage requirements change. The SIL10E is designed for applications that include distributed power, workstations, optical network and wireless applications. Implemented using state of the art surface mount technology and automated manufacturing techniques, the SIL10E offers compact size and efficiencies of up to 96%.
10 A Current rating
Input voltage range: 3.0 Vdc to 5.5 Vdc
Output voltage range: 0.8 Vdc to 3.63 Vdc
Ultra high efficiency: 96% @ 5 Vin and 3.3 Vout
Extremely low internal power dissipation
Minimal thermal design concerns
Designed in reliability: MTBF of >7 million hours per Telcordia SR-332
Ideal solution where board space is at a premium or tighter card pitch is required
Industry standard footprint and pin out
Available RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈