LT1962EMS8-2.5#PBF
Get Quote
Buy Now
LT1962EMS8-2.5#PBF
LT1962EMS8-2.5#PBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT1962EMS8-2.5#PBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-MSOP
Voltage-InputUp to 20V
Current-Output300mA
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.27V @ 300mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min320mA
DESCRIPTION
The LT ®1962 series are micropower, low noise, low dropout regulators. The devices are capable of supplying 300mA of output current with a dropout voltage of 270mV. Designed for use in battery-powered systems, the low 30µA quiescent current makes them an ideal choice. Quiescent current is well controlled; it does not rise in dropout as it does with many other regulators.
FEATURES
■ Low Noise: 20µVRMS (10Hz to 100kHz)
■ Output Current: 300mA
■ Low Quiescent Current: 30µA
■ Wide Input Voltage Range: 1.8V to 20V
■ Low Dropout Voltage: 270mV
■ Very Low Shutdown Current: < 1µA
■ No Protection Diodes Needed
■ Fixed Output Voltages: 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3V, 3.3V, 5V
■ Adjustable Output from 1.22V to 20V
■ Stable with 3.3µF Output Capacitor
■ Stable with Aluminum, Tantalum or Ceramic Capacitors
■ Reverse Battery Protection
■ No Reverse Current
■ Overcurrent and Overtemperature Protected
■ 8-Lead MSOP Package
APPLICATIONS
■ Cellular Phones
■ Battery-Powered Systems
■ Noise-Sensitive Instrumentation Systems
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈