LT1761MPS5-3.3#PBF
LT1761MPS5-3.3#PBF LT1761MPS5-3.3#PBF - Brand New Linear Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LT1761MPS5-3.3#PBF
LT1761MPS5-3.3#PBF - Brand New Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT1761MPS5-3.3#PBF Out of Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
DESCRIPTION
The LT®1761 series are micropower, low noise, low dropout regulators. With an external 0.01μF bypass capacitor, output noise drops to 20μVRMS over a 10Hz to 100kHz bandwidth. Designed for use in battery-powered systems, the low 20μA quiescent current makes them an ideal choice. In shutdown, quiescent current drops to less than 0.1μA. The devices are capable of operating over an input voltage from 1.8V to 20V, and can supply 100mA of output current with a dropout voltage of 300mV. Quiescent current is well controlled, not rising in dropout as it does with many other regulators.
FEATURES
■ Low Noise: 20μVRMS (10Hz to 100kHz)
■ Low Quiescent Current: 20μA
■ Wide Input Voltage Range: 1.8V to 20V
■ Output Current: 100mA
■ Very Low Shutdown Current: <0.1μA
■ Low Dropout Voltage: 300mV at 100mA
■ Fixed Output Voltages: 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2V, 2.5V, 2.8V, 3V, 3.3V, 5V
■ Adjustable Output from 1.22V to 20V
■ Stable with 1μF Output Capacitor
■ Stable with Aluminum, Tantalum or Ceramic Capacitors
■ Reverse-Battery Protected
■ No Reverse Current
■ No Protection Diodes Needed
■ Overcurrent and Overtemperature Protected
■ Available in Tiny 5-Lead TSOT-23 Package
APPLICATIONS
■ Cellular Phones
■ Pagers
■ Battery-Powered Systems
■ Frequency Synthesizers
■ Wireless Modems
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈