ISL43120IHZ-T
ISL43120IHZ-T ISL43120IHZ-T - Brand New RENESAS Analog Switches / Multiplexers
Get Quote
Buy Now
ISL43120IHZ-T
ISL43120IHZ-T - Brand New RENESAS Analog Switches / Multiplexers
Manufacturer Part No: ISL43120IHZ-T In Stock
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryAnalog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
SeriesISL43120
PackagingReel
Mounting-StyleSMD/SMT
Configuration2 x SPST
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.7 V to 12 V
Supply-Current-Max1 uA
Supply-Voltage-Max12 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Package-CaseSOT-23-8
Supply-TypeSingle Supply
On-Resistance-Max20 Ohms
Off-Time-Max30 ns
Ports of Switches2 Switch
On-Time-Max35 ns
Switching-Voltage-Max12 V
Switch-Continuous-Current30 mA
Product Details
__
Low-Voltage, Single Supply, Dual SPST Analog Switches
The Intersil ISL43120, ISL43121 and ISL43122 devices are precision, bidirectional, dual analog SPST switches designed to operate from a single +2.7V to +12V supply. Targeted applications include battery powered equipment that benefit from the devices’ low power consumption (5µW), low leakage currents (100pA max) and fast switching speeds (tON = 28ns, tOFF = 20ns). Cell phones, for example, often face ASIC functionality limitations. The number of analog input or GPIO pins may be limited and digital geometries are not well suited to analog switch performance. This family of parts may be used to “mux- in” additional functionality while reducing ASIC design risk. Some of the smallest packages are available, alleviating board space limitations, and making Intersil’s newest line of low-voltage switches an ideal solution.
Features
• Fully specified at 12V, 5V, and 3.3V supplies for 10% tolerances
• ON-resistance (rON) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19Ω
• rON matching between channels . . . . . . . . . . . . . . . . . . . <1Ω
• Low charge injection. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5pC (Max)
• Single supply operation . . . . . . . . . . . . . . . . . +2.7V to +12V
• Low power consumption (PD) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .<5μW
• Low leakage current. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10nA
• Fast switching action
- tON . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 28ns
- tOFF . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20ns
• Guaranteed break-before-make (ISL43122 only)
• Minimum 2000V ESD protection per method 3015.7
• TTL, CMOS compatible
• Available in SOT-23 packaging
• Pb-Free Available (RoHS Compliant)
Applications
• Battery-powered, handheld and portable equipment
- Cellular/mobile phones
- Pagers
- Laptops, notebooks, palmtops
• Communications systems
- Radios, ADSL Modems
- PBX, PABX
• Test and measurement equipment
- Ultrasound
- Computerized Tomography (CT) Scanner
- Magnetic Resonance Image (MRI)
- Position Emission Tomography (PET) Scanner
- Electrocardiograph
• Heads-up displays
• Audio and video switching
• Various circuits
- +3V/+5V DACs and ADCs
- Sample and hold circuits
- Digital filters
- Operational amplifier gain switching networks
- High frequency analog switching
- High speed multiplexing
- Integrator reset circuits
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈