AIC1747-15PV5TR
AIC1747-15PV5TR AIC1747-15PV5TR - Brand New IC Chips
Get Quote
Buy Now
AIC1747-15PV5TR
AIC1747-15PV5TR - Brand New IC Chips
Manufacturer Part No: AIC1747-15PV5TR In Stock
Contact us
Manufacturer
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
AIC1742 is a low noise, low dropout linear regulator, and is housed in a small SOT-23-5 package. The device is in the “ON” state when the SHDN pin is set to logic high level. A low dropout voltage of 90mV at 50mA load current is performed. It offers high precision output voltage of ±2%. The quality of low quiescent current and low dropout voltage makes this device ideal for battery power applications. The internal reverse bias protection eliminates the requirement for a reverse voltage protection diode. The high ripple rejection and low noise of AIC1742 provide enhanced performance for critical applications.
FEATURES
• Very Low Noise, 25μ VRMS @ f=10~100kHz.
• Very Low Quiescent Current, 35μ A.
• Very Low Dropout Voltage, 90mV @ 50mA.
• Active Low Shutdown Control.
• Short Circuit and Thermal Protection.
• 1.5V, 1.8V, 2.0V, 2.5V, 2.8V, 2.85V, 2.9V, 3.0V, 3.3V Output Voltage.
• Available in ±2% Output Tolerance.
• Low Profile Package: SOT-23-5
APPLICATIONS
• Cellular Telephones.
• Pagers.
• Personal Communication Equipment.
• Cordless Telephones.
• Portable Instrumentation.
• Portable Consumer Equipment.
• Radio Control Systems.
• Low Voltage Systems.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈