HV20220FG-G
HV20220FG-G HV20220FG-G - Brand New Microchip Technology Analog Switches / Multiplexers
Get Quote
Buy Now
HV20220FG-G
HV20220FG-G - Brand New Microchip Technology Analog Switches / Multiplexers
Manufacturer Part No: HV20220FG-G Out of Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryAnalog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series-
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.006409 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseLQFP-48
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeSurface Mount
FunctionSwitch
Supplier-Device-Package48-LQFP (7x7)
Number-of-Circuits-
Voltage-Supply-SourceDual Supply
Configuration8 x SPST
Circuit Switch-
Circuit8 x SPST
Multiplexer-Demultiplexer-Circuit-
On-State Resistance38 Ohm
Channel-to-Channel-Matching-ΔRon-
Voltage-Supply-Single-Dual±40 V ~ 200 V/160V
Current-Supply7mA
Voltage-Supply-Single-V+-
Voltage-Supply-Dual-V-
maximum hours for a switch-
-3db-Bandwidth-
Charge-Injection-
Channel-Capacitance-CS-off-CD-off-
Current-Leakage-IS-off-Max-
Crosstalk-
Pd-Power-Dissipation1 W
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Operating-Supply-Voltage4.5 V to 13.2 V
Supply-Current-Max10 uA
Supply-Voltage-Max13.2 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
Maximum-Dual-Supply-Voltage- 40 V 200 V
Minimum-Dual-Supply-Voltage- 160 V 40 V
Supply-TypeDual Supply
On-Resistance-Max25 Ohms
Off-Time-Max5 us
Ports of Switches8 Switch
On-Time-Max5 us
Switching-Voltage-Max160 V
Dual-Supply-Voltage+/- 100 V
General Description
Features
❐ HVCMOS® technology for high performance
❐ Very low quiescent power dissipation – 10µA
❐ Output on-resistance typically 22 ohms
❐ Low parasitic capacitances
❐ DC to 10MHz analog signal frequency
❐ -60dB typical output off isolation at 5MHz
❐ CMOS logic circuitry for low power
❐ Excellent noise immunity
❐ On-chip shift register, latch and clear logic circuitry
❐ Flexible high voltage supplies
Applications
❐ Medical ultrasound imaging
❐ Piezoelectric transducer drivers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈