JMK107BJ225KA-T
JMK107BJ225KA-T JMK107BJ225KA-T - Brand New TAIYO YUDEN Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
JMK107BJ225KA-T
JMK107BJ225KA-T - Brand New TAIYO YUDEN Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: JMK107BJ225KA-T In Stock
Contact us
ManufacturerTaiyo Yuden
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingAlternate Packaging
Package-Case0603 (1608 Metric)
Capacitance2.2μF
Operating-Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated6.3V
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Temperature-CoefficientX5R
Lead-Style-
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max-
Ratings-
Thickness-Max0.035" (0.90mm)
General Description
The RT8024 is a high-efficiency pulse-width-modulated (PWM) step-down DC/DC converter. Capable of delivering 400mA output current over a wide input voltage range from 2.5V to 5.5V, the RT8024 is ideally suited for portable electronic devices that are powered from 1-cell Li-ion
PWM mode. This can increase efficiency at light load condition.
Features
2.5V to 5.5V Input Range
Adjustable Output From 0.6V to VIN
1.0V, 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V and 3.3V Fixed/Adjustable Output Voltage
400mA Output Current, 1A Peak Current
95% Efficiency
No Schottky Diode Required
1.5MHz Fixed Frequency PWM Operation
Small SOT-23-5 and TSOT-23-5 Package
RoHS Compliant and Halogen Free
Applications
Cellular Telephones
Personal Information Appliances
Wireless and DSL Modems
MP3 Players
Portable Instruments
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈