LP2989IM-3.3
LP2989IM-3.3 LP2989IM-3.3 - Brand New Panduit Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP2989IM-3.3
LP2989IM-3.3 - Brand New Panduit Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP2989IM-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerPanduit
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLP2989
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.006596 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-Narrow-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SOIC
Voltage-InputUp to 16V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output500mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.31V @ 500mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min600mA
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX16 V
Output-Current0.5 A
Input-Voltage-MIN2.1 V
Load-Regulation0.4 %
Voltage-Regulation-Accuracy+/- 1.25 %
Ib-Input-Bias-Current110 uA
Dropout-Voltage0.001 V at 0.1 mA 0.15 V at 200 mA 0.31 V at 500 mA
Dropout-Voltage-Max0.003 V at 0.1 mA 0.2 V at 200 mA 0.425 V at 500 mA
Line-Regulation0.014 %/V
General Description
The LP2950 and LP2951 are micropower voltage regulators with very low dropout voltage (typically 40mV at light loads and 380mV at 100mA), and very low quiescent current (75A typical). The quiescent current of the LP2950 /LP2951 increases only slightly in dropout, thus prolonging battery life. This feature, among others, makes the LP2950 and LP2951 ideally suited for use in battery-powered systems.
Available in a 3-pin TO-92 package, the LP2950 is pin compatible with the older 5V regulators. Additional system functions, such as programmable output voltage and logic controlled shutdown, are available in the 8-pin DIP and 8-pin SOIC versions of the LP2951.
Features
• High accuracy 5V, guaranteed 100mA output
• Use as regulator or reference
• Needs only 1µF for stability
• Logic-controlled electronic shutdown
• Output programmable from 1.24 to 29V
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈