AP2132BMP-2.5TRG1
AP2132BMP-2.5TRG1 AP2132BMP-2.5TRG1 - Brand New DIODES Linear Voltage Regulators (LDO)
Buy Now
AP2132BMP-2.5TRG1
AP2132BMP-2.5TRG1 - Brand New DIODES Linear Voltage Regulators (LDO)
Manufacturer Part No: AP2132BMP-2.5TRG1 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
The AP2132 series are positive voltage regulator ICs fabricated by CMOS process. The ICs consist of a voltage reference, an error amplifier, a power transistor, a resistor network for setting output voltage, a current limit circuit for current protection, and a chip enable circuit.The AP2132 have features of large current, low dropout voltage, high output voltage accuracy, and low input voltage. The AP2132 provide a power good (PG) signal to indicate if the voltage level of VOUT reaches 92% of its rating value. And it operates with a VIN as low as 1.4V and VPP voltage 5V with output voltage programmable as low as 0.6V.The AP2132 are available in 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V fixed output voltage versions and adjustable output voltage version. The fixed versions integrate the adjust resistors. It is also available in an adjustable version, which can set the output voltage with external resistor. If the pin of adjustable output voltage is to ground, it will switch to fixed output voltage.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈