FOD2200SV
FOD2200SV FOD2200SV - Brand New onsemi Optocouplers - Logic Output
Get Quote
Buy Now
FOD2200SV
FOD2200SV - Brand New onsemi Optocouplers - Logic Output
Manufacturer Part No: FOD2200SV In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLogic Output Optocouplers
Series-
PackagingTube
Unit-Weight0.025397 oz
Package-CaseSMD-8
Input-TypeDC
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeTri-State
Number-of-Channels1 Channel
Voltage-Supply4.5 V ~ 20 V
Supplier-Device-Package8-SMDIP-W
Data-Rate2.5MBd
Rated Output Current25mA
Current-DC-Forward-If-Max10mA
Voltage-Isolation5000Vrms
Vf1.4V
Rise-Fall-Time-Typ80ns, 25ns
Inputs-Side-1-Side-21/0
Common-Mode-Transient-Immunity-Min10kV/μs
Propagation-Delay-tpLH-tpHL-Max300ns, 300ns
Pd-Power-Dissipation150 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range0 C
Vf-Forward-Voltage1.4 V
Isolation-Voltage5000 Vrms
Output-Current25 mA
Fall-Time25 ns
Rise-Time80 ns
Vr-Reverse-Voltage5 V
If-Forward-Current5 mA
Part-#-AliasesFOD2200SV_NL
DESCRIPTION
FEATURES
• 1 kV/µs Minimum Common Mode Rejection
• Compatible with LSTTL, TTL, and CMOS Logic
• Wide VCC Range (4.5 to 20 V)
• 2.5 Mbd Guaranteed over Temperature
• Low Input Current (1.6 mA)
• Three State Output (No Pullup Resistor Required)
• Guaranteed Performance from 0°C to 85°C
• Hysteresis
• Safety Approvals Pending – UL, CSA, VDE
• VISO = 5kVRMS
APPLICATION
• Isolation of High Speed Logic Systems
• Computer-Peripheral Interfaces
• Microprocessor System Interfaces
• Ground Loop Elimination
• Pulse Transformer Replacement
• Isolated Buss Driver
• High Speed Line Receiver
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈