MAX6126A50+T
MAX6126A50+T MAX6126A50+T - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Get Quote
Buy Now
MAX6126A50+T
MAX6126A50+T - Brand New Maxim Integrated Voltage References
Manufacturer Part No: MAX6126A50+T In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryVoltage Reference
SeriesMAX6126
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseUMAX-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-uMAX
Tolerance±0.06%
Voltage-Input5.2 V ~ 12.6 V
Current-Supply725μA
Current-Output10mA
Reference-TypeSeries
Output Voltage5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient5ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz2.85μVp-p
Noise-10Hz-to-10kHz-
Current-Cathode-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage5 V
Part-#-AliasesMAX6126
Initial-Accuracy0.06 %
Series-VREF-Input-Voltage-Max13 V
Shunt-Current-Max10 mA
General Description
The MAX6120 is the lowest-power 1.2V, precision, three-terminal voltage reference offered in a SOT23 package. Ideal for 3V battery-powered equipment where power conservation is critical, the MAX6120 is a low-power alternative to existing two-terminal shunt references. Unlike two-terminal references that throw away battery current and require an external series resistor, the MAX6120 has a 70µA maximum supply current (typically only 50µA) that is independent of the input voltage. This feature translates to maximum efficiency at all battery voltages.
Features
♦ 3-Pin SOT23 Package
♦ Supply Current Independent of Input Voltage Over Temperature
♦ 50µA Supply Current
♦ 2.4V to 11V Input Voltage Range
♦ 30ppm/°C Typical Tempco (SOT23)
♦ ±1% Initial Accuracy (SOT23)
Applications
Battery-Powered Systems
Portable and Hand-Held Equipment
Data-Acquisition Systems
Instrumentation and Process Control
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈