MOV-10D101K
MOV-10D101K MOV-10D101K - Brand New BOURNS Varistors
Get Quote
Buy Now
MOV-10D101K
MOV-10D101K - Brand New BOURNS Varistors
Manufacturer Part No: MOV-10D101K In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Varistors
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryVaristors
Series-
PackagingBulk Alternate Packaging
MountingRadial
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 85 C
Width7.2 mm
Package-CaseDisc 10mm
Capacitance500 pF
Mounting-TypeThrough Hole
Number-of-Circuits1 Circuit
Tolerance10 %
Diameter10 mm
Varistor-Voltage-Min90V
Varistor-Voltage-Typ100V
Varistor-Voltage-Max110V
Input Surge Current2.5kA
Maximum-AC-Volts60VAC
Maximum-DC-Volts85VDC
Energy15J
Voltage-Rating-DC110 VDC
Clamping-Voltage165 V
Peak-Surge-Current2.5 kA
Surge Protector Joule Rating15 J
General Information
The MOV-10DxxxK Series of 10 mm radial leaded varistor devices protects against overvoltage transients such as lightning, power contact and power induction. The metal oxide varistors offer a choice of varistor voltages from 18 V to 820 V and Vrms voltages from 11 V to 510 V.
Features
■ High voltage rating
■ High current rating
■ Bidirectional
■ Surge protection
■ Fast response time
■ RoHS compliant*
■ Agency recognition:
Applications
■ Power supplies
■ Power systems
■ Line voltage
■ Telecom systems
■ White goods / appliances
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈