IRLML0060TRPBF
IRLML0060TRPBF IRLML0060TRPBF - Brand New IR Field Effect Tube (MOSFET)
Get Quote
Buy Now
IRLML0060TRPBF
IRLML0060TRPBF - Brand New IR Field Effect Tube (MOSFET)
Manufacturer Part No: IRLML0060TRPBF In Stock
Contact us
ManufacturerIR
Product CategoryFETs - Single
SeriesHEXFET®
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.050717 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
TechnologySi
Operating-Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageMicro3?/SOT-23
FET-TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
Power-Max1.25W
VDSS – Drain-Source Voltage60V
Input Capacitance290pF @ 25V
FET-FeatureStandard
Current-Continuous-Drain-Id-25°C2.7A (Ta)
Rds-On-Max-Id-Vgs92 mOhm @ 2.7A, 10V
Vgs-th-Max-Id2.5V @ 25μA
Gate-Charge-Qg-Vgs2.5nC @ 4.5V
Pd-Power-Dissipation1.25 W
Vgs-Gate-Source-Voltage16 V
ID (drain current)2.7 A
Vds-Drain-Source-Breakdown-Voltage60 V
Rds-On-Drain-Source-Resistance116 mOhms
Transistor-PolarityN-Channel
Qg-Gate-Charge2.5 nC
Product Details
__
Description :
The IRLML0060TRPBF is a single N-Channel MOSFET with a maximum drain current of 2.7A and a maximum drain-source voltage of 60V. It is housed in a SC-59, SOT-23-3, and TO-236-3 package and has a maximum power dissipation of 1.25W.
Features :
• Low On-Resistance
• Low Gate Charge
• Low Input Capacitance
• Low Threshold Voltage
• High Current Handling Capability
• High Frequency Operation
• High Power Dissipation
• RoHS Compliant
Applications :
The IRLML0060TRPBF is suitable for a wide range of applications, including:
• DC-DC Converters
• Motor Control
• Load Switching
• Battery Management
• Power Management
• High-Side Switching
• Low-Side Switching
• Audio Amplifiers
• Lighting Control
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈